סקירת פסיקה 'מתחם ענישה' קנאביס 2018 I משפט פלילי / פקודת הסמים המסוכנים I חזרה לעמוד הבית

  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Pinterest Social Icon

יעוץ משפטי אישי ודיסקרטי

עו"ד בן פישר

21/2/18 פורסם ביום

מפסיקות בתי המשפט בשנים האחרונות, ניתן ללמוד כי מתחם הענישה בעבירות לפי פקודת הסמים בקשר עם 'קנאביס' - סחר / גידול וייצור - משתנה וזאת, בין היתר, בהתאם לנסיבותיו האישיות של הנאשם והמקרה. כך למשל במקרים הבאים:

 

ב- ת"פ (מחוזי מרכז) 47627-07-15 מדינת ישראל נ' יצחקי הנאשמת שכרה בית במושב והקימה בו מעבדה לגידול קנאביס, בחצר הקימה מבנה לייבוש העלים, ציידה את המעבדה בציוד רב, תוך שייצרה במקום סם מסוג קנאביס עד מועד מעצרה, בו נתפסו בבית 100 ק"ג סמים. מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשמת צעירה נורמטיבית שאורח חיים בלייני וקשר עם בן זוג שניהל אורח חיים עברייני הובילו אותה לצריכת סמים מסוגים שונים, עד כדי התמכרותה לסמים. לאחר ששוחררה ממעצר שולבה ביחידה לטיפול בהתמכרויות ושולבה בפרויקט לימודי באוניברסיטה, ביצעה תהליך  טיפולי משמעותי והמלצת שירות המבחן בעניינה היתה לצו מבחן. מתחם הענישה וגזר דין: בית המשפט המחוזי (כבוד השופטת מרשק) קבע כי מתחם העונש ההולם נע בין 24 ל-48 חודשי מאסר, וכי מוצדקת בעניינה של הנאשמת סטייה ממתחם העונש מטעמי שיקום. בנסיבות אלה הושתו על הנאשמת 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

 

ב- רע"פ 4512/15 אברהם הרוש נ' מדינת ישראל הנאשם הקים מעבדה לייצור סם מריחואנה במרתף בבית פרטי. במקום נמצאו 378 שתילי קנאביס, במשקל כולל של 283.34 גרם נטו.

מתחם הענישה וגזר דין: בית משפט השלום קבע כי מתחם העונש ההולם נע בין של"צ לבין 24 חודשי מאסר בפועל והשית על המבקש 10 חודשי מאסר לריצוי בפועל. בית המשפט המחוזי דחה את הערעור. בית המשפט העליון דחה את הבקשה לרשות ערעור תוך שעמד על כך שאינטרס השיקום אינו יכול להצדיק מניה וביה הקלה בעונש, כיוון שלצידו של שיקול זה על בית המשפט לתת דעתו לשאר שיקולי הענישה, ובהם שיקול ההרתעה.

 

ב- רע"פ 6869/17 יבגני פילברג נ' מדינת ישראל הנאשם, צעיר ללא עבר פלילי, גידל בבית 229 שתילי קנאביס "הידרו", במשקל 19 ק"ג נטו. הנאשם נרתם להליך טיפולי במרכז יום ושמר על ניקיון מסמים, ושירות המבחן המליץ על צו מבחן על מנת לאפשר לו המשך ליווי וטיפול.

מתחם הענישה וגזר דין: בית משפט השלום מצא כי מתחם הענישה נע בין 12 ל-36 חודשי מאסר אולם מאחר ומדובר במעידה חד פעמית החליט לסטות מהמתחם מטעמי שיקום וגזר על המערער 6 חודשי עבודות שירות. המשיבה ערערה על גזר הדין לבית המשפט המחוזי וערעורה התקבל.  נפסק כי אין מנוס מהטלת מאסר בפועל, והושתו על המערער 9 חודשי מאסר לריצוי בפועל. בית המשפט העליון דחה את הערעור, תוך שעמד על כך שאל מול מאמציו של המבקש לשקם את עצמו ולתקן את דרכיו עומדת חומרת העבירות - המערער הפיק סמים בכמויות גדולות ובאופן מתוכנן, ומדובר בנגע הפוגע בציבור המשתמשים ובחברה בכללותה.

 

ב- ע"פ 8988/16 אשר בן סימון נ' מדינת ישראל הנאשם הקים מעבדה לגידול קנאביס בבית, גידל בה כ 280 שתילים, בכמות כוללת של כ-87 ק"ג נטו, סיפק סם במשקל 5.43 גרם נטו.

מתחם הענישה וגזר דין: בית המשפט המחוזי קבע כי מתחם העונש ההולם נע בין 28 ל-48 חודשי מאסר בפועל, והשית על המערער 36 חודשי מאסר לריצוי בפועל וקנס בסך 40,000 ש"ח, בהתחשב בנסיבותיו – אב לארבעה ילדים צעירים, מאסרו הראשון, ללא המלצה שיקומית.  בית המשפט העליון דחה את ערעורו על העונש.

 

ב- רע"פ 7819/15 עופר סלור נ' מדינת ישראל המבקש הקים בביתו מעבדת סמים שכללה ציוד רב וגידל בה 45 שתילים של סם מסוכן מסוג קנבוס במשקל כולל של 7440 גרם נטו. בפני שירות המבחן טען כי גידל את הסמים לשימוש עצמי והתקשה להסביר את הכמות הגדולה שגידל. שירות המבחן העריך כי המבקש מצוי בראשיתו של הליך טיפולי משמעותי והמליץ על עונש טיפולי. מתחם הענישה וגזר דין: בית משפט השלום קבע כי מתחם העונש ההולם נע בין 7 ל-18 חודשי מאסר בפועל והשית על המבקש 9 חודשי מאסר לריצוי בפועל. בית המשפט המחוזי דחה את ערעורו ובין המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור, תוך שציין כי "מדיניות הענישה הנהוגה בעבירות כגון אלו מחייבת ככלל, השתת מאסר בפועל גם במקרים בהם מדובר בנאשמים שנטלו חלק בהליך שיקומי, או בעלי נסיבות אישיות מיוחדות".

ב"כ הנאשם טען כי הנאשם 1 הוא בחור צעיר אשר מאז שחרורו מהצבא התדרדר והפך למכור לסמים, ועקב כך נכנס למעגל הפשע והגיע לניהול מעבדת סמים, אשר היתה על גג של בנין ובלי ציוד משמעותי.

 

הנאשם במשך שנה וחודשיים היה באיזוק במעצר בית מלא ויצא למפגשים עם שירות המבחן, מסר דגימות שתן נקיות, התקדם בתהליך הטיפולי ושירות המבחן ראה את הפוטנציאל לשיקומו והוצאתו ממעגל הפשע. הנאשם חש החמצה אדירה מכך שלא ניתן היה לשלבו בסופו של יום בקהילה הטיפולית, מסיבות טכניות.

כתימוכין לעתירתו הפנה ב"כ הנאשם לפסיקה כדלקמן:

 

ב- ת"פ 8843-02-15 מדינת ישראל נ' בוז'רנו הנאשם קשר עם אחרים קשר להקים ולהפעיל מעבדת סמים, במסגרתו שכרו דירה, בה החזיקו ציוד רב לגידול סמים וגידלו סם מסוג קנבוס במשקל 92 ק"ג נטו. מתסקיר שירות המבחן עלה שמדובר ברווק צעיר שהתמכר להימורים ונקלע לחובות גבוהים. הנאשם שוחרר לחלופת מעצר בקהילה טיפולית ובהמשך עבר להוסטל ושולב בעבודה. שירות המבחן המליץ על מאסר בעבודות שירות וצו מבחן. הנאשם שיתף פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה ופרט אודות מעורבות אחרים. מתחם הענישה וגזר דין: בית המשפט המחוזי (כבוד השופטת מרשק) קבע כי מתחם העונש ההולם נע בין 28 ל-52 חודשי מאסר בפועל, וכי מוצדק בעניינו של הנאשם לסטות ממתחם העונש ההולם מטעמי שיקום. בנסיבות אלה הושתו על הנאשם 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות.

הנאשם 1 בדברו האחרון מסר כי השתמש בסמים שנים רבות, כעת הוא מאחל לעצמו להישאר נקי מסמים ולכן רצה להגיע לקהילה ולקבל כלים לשם כך. כן מסר שהוא מתחרט על מעשיו, וביקש את התחשבות בית המשפט במאמציו לשיקום.

 

ב- רע"פ 6987/13 אנטוני אברמוב נ' מדינת ישראל. בדירתו של הנאשם נמצאה מעבדה לגידול סמים ובה שתילי קנבוס במשקל של כ-10 ק"ג נטו. מתחם הענישה וגזר דין: בית משפט השלום קבע כי מתחם הענישה נע בין 6 חודשי ע"ש לבין 24 חודשי מאסר בפועל והשית על המבקש 12 חודשי מאסר בפועל. בית המשפט המחוזי דחה את ערעורו ובין המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור.

 

 

** כשבית המשפט נדרש להחליט על גזר הדין כמו גם בשאר שלבי המשפט, חשוב שיהיה לך עו"ד פלילי **

 

למידע נוסף, ניתן ליצור קשר 03-6969809

עו"ד בן פישר - ייעוץ משפטי אישי ודיסקרטי

** לשיקולי ענישה חשיבות רבה ולכן...

חשוב שיהיה לך עו"ד המצוי בדין הפלילי ובהלכות בתי המשפט

למשרדנו ידע נוסף גם בתחומי הקרימינולוגיה (!)

 עו"ד בן פישר בוגר ומוסמך (B.A Criminology) המחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. (2003)

ליווי משפטי לעסקים ולפרטיים

עו"ד בן פישר I חברות ועסקים I רשות המסים

 פישר משרד עורכי דין

כותב המאמר: עו"ד בן פישר

עו"ד בן פישר ייסד את פישר - משרד עורכי דין בשנת 2007 ומספק ללקוחותיו - עסקיים ופרטיים - שירותים במגוון תחומים משפטיים ובכלל זה משפט מסחרי, פלילי ואזרחי. בין היתר, המשרד פועל לספק ללקוחות המגזר העסקי, שירותים משפטיים שונים לפי צורך, תוך ליווי שוטף משלבי הקמה / תפעול, ניהול וחלילה פירוק ככל שנדרש.

המשרד פועל לספק ללקוחותיו ליווי, ייעוץ וייצוג בהליכים המתנהלים בפני הערכאות השונות ורשויות לסוגיהן במגוון תחומים, אזרחיים, פליליים ומנהליים, לרבות בקשר עם זכויות קנייניות, דיני נזיקין, ירושה, צוואה, חוזים, קניין, תכנון ובניה, תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך מקרקעין לפי סעיף 197 לחוק התו"ב, מקרקעין, תביעה לפיצויים בגין הפקעה - לפי פקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור), 1943, קניין רוחני - רישום סימני מסחר (מקומי ובין לאומי), ייצוג בפני מחלקת סימני המסחר ברשות הפטנטים, זכויות יוצרים, פטנטים ומדגמים, חוק איסור לשון הרע, פשיטת רגל, רשות המסים, מיסוי מקרקעין וכיוב'.    

טלפון ליצירת קשר: 03-6969809

לקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם משרדנו.

הערה:

כל המידע בעמוד זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד לשמש כייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג בשום מקרה ו/או כתחליף לייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג. אין להסתמך על האמור בעמוד זה מבלי להיוועץ קודם לכן בבעל מקצוע ו/או עורך דין מומחה העוסק בתחום וזאת טרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה בקשר עם האמור בעמוד זה ובאתר בכלל. תוכן העמוד והאתר וכל המידע הכלול בם מתאימים למועד כתיבת העמוד והאתר בלבד וסביר כי התאמת הנתונים ו/או המידע ו/או התוכן עשויים להשתנות מעת לעת.

Thanks! Message sent.

ייעוץ משפטי אישי וחסוי