פסיקה 2018 I משפט פלילי / פקודת הסמים המסוכנים I חזרה לעמוד הבית

בית המשפט העליון (31/1/18) מאשר שילוב חריג של

נאשם בהליך גמילה מסמים עוד בתקופת המעצר

  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Pinterest Social Icon

יעוץ משפטי אישי ודיסקרטי

עו"ד בן פישר

1/2/18 פורסם ביום

בית המשפט העליון (31/1/18) מאשר שילוב נאשם בהליך גמילה מסמים עוד בתקופת המעצר

זהו החריג ולא הכלל !

בש"פ 10183/17 אוחנה נ' מדינת ישראל (פורסם בנבו 31/1/18)

 

נגד הנאשם הוגש כתב אישום על שתי עסקאות סמים שבהן לפי הנטען הוא מכר לסוכן משטרתי סם מסוכן מסוג קוקאין (במשקל של כגרם בכל אחת מן הפעמים). בגין המעשים המתוארים בכתב האישום יוחסו למבקש שתי עבירות של יצוא, יבוא, וסחר והספקה של סם מסוכן לפי סעיפים 13 ו-19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973.

 

בית המשפט העליון קבע:

 

שילוב בהליך גמילה מסמים בתקופת המעצר הוא החריג ולא הכלל !

 

הבקשה לכך התקבלה, מקום שזה אחד מאותם מקרים בהם נכון להתחשב בהצטברות הנסיבות האישיות המייחדות את המקרה (!!!)

 

זהו מקרה שבו ניתן לפנות גם ל"רוחה" של ההחלטה – על רקע שיקולי הצדק הנוגעים לכך (ראו עוד: בש"פ 1152/17 דרבה נ' מדינת ישראל פסקאות 19-16 (פורסם בנבו 20.2.2017); בש"פ 8168/17 קרקי נ' מדינת ישראל (פורסם בנבו 31.10.2017), בש"פ 5334/13 פלוני נ' מדינת ישראל, פסקה י' (פורסם בנבו 5.8.2013)). כמו גם פרשת סויסה (בש"פ 1981/11 מדינת ישראל נ' סויסה, פ"ד סד(3) 101 (2011)) שם נקבע כי ניתן לשחרר נאשם לחלופת גמילה גם כאשר התנאי שעניינו התחלת הליך הגמילה לפני המעצר אינו מתקיים, אם מתקיימים שני התנאים האחריםפוטנציאל גבוה להצלחתו של הליך הגמילה וסברה כי הליך זה יתן מענה הולם למסוכנות הנשקפת מן הנאשם(!) (ראה: בש"פ 3292/14 ציבר נ' מדינת ישראל, פסקה 12 (פורסם בנבו 20.5.2014); בש"פ 4158/14 אפלצ'יוק נ' מדינת ישראל, פסקאות 7-6 (פורסם בנבו, 19.6.2014)).

במקרה זה, מכלול הנתונים של המבקש העיד על התקיימותם של התנאים הנדרשים והצטברותם מצדיק בנסיבות העניין את הענקת הרשות לערור, כמו גם את קבלת הערר עצמו.

 

הבקשה התקבלה, ובהמשך לכך הערר מתקבל אף הוא. הנאשם יועבר למעצר בפיקוח אלקטרוני בהתאם לתנאים שנקבעו ויחל את תהליך האבחון בהתאם להמלצת שירות המבחן.

** לשיקולי ענישה חשיבות רבה ולכן...

חשוב שיהיה לך עו"ד המצוי בדין הפלילי ובהלכות בתי המשפט

למשרדנו ידע נוסף גם בתחומי הקרימינולוגיה (!)

 עו"ד בן פישר בוגר ומוסמך (B.A Criminology) המחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. (2003)

ליווי משפטי לעסקים ולפרטיים

עו"ד בן פישר I חברות ועסקים I רשות המסים

 פישר משרד עורכי דין

כותב המאמר: עו"ד בן פישר

עו"ד בן פישר ייסד את פישר - משרד עורכי דין בשנת 2007 ומספק ללקוחותיו - עסקיים ופרטיים - שירותים במגוון תחומים משפטיים ובכלל זה משפט מסחרי, פלילי ואזרחי. בין היתר, המשרד פועל לספק ללקוחות המגזר העסקי, שירותים משפטיים שונים לפי צורך, תוך ליווי שוטף משלבי הקמה / תפעול, ניהול וחלילה פירוק ככל שנדרש.

המשרד פועל לספק ללקוחותיו ליווי, ייעוץ וייצוג בהליכים המתנהלים בפני הערכאות השונות ורשויות לסוגיהן במגוון תחומים, אזרחיים, פליליים ומנהליים, לרבות בקשר עם זכויות קנייניות, דיני נזיקין, ירושה, צוואה, חוזים, קניין, תכנון ובניה, תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך מקרקעין לפי סעיף 197 לחוק התו"ב, מקרקעין, תביעה לפיצויים בגין הפקעה - לפי פקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור), 1943, קניין רוחני - רישום סימני מסחר (מקומי ובין לאומי), ייצוג בפני מחלקת סימני המסחר ברשות הפטנטים, זכויות יוצרים, פטנטים ומדגמים, חוק איסור לשון הרע, פשיטת רגל, רשות המסים, מיסוי מקרקעין וכיוב'.    

טלפון ליצירת קשר: 03-6969809

לקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם משרדנו.

הערה:

כל המידע בעמוד זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד לשמש כייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג בשום מקרה ו/או כתחליף לייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג. אין להסתמך על האמור בעמוד זה מבלי להיוועץ קודם לכן בבעל מקצוע ו/או עורך דין מומחה העוסק בתחום וזאת טרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה בקשר עם האמור בעמוד זה ובאתר בכלל. תוכן העמוד והאתר וכל המידע הכלול בם מתאימים למועד כתיבת העמוד והאתר בלבד וסביר כי התאמת הנתונים ו/או המידע ו/או התוכן עשויים להשתנות מעת לעת.

ייעוץ משפטי אישי וחסוי