מינהל התכנון - נוהל מבא"ת l פסיקה וחקיקה - עדכונים I חזרה לעמוד הבית

מינהל התכנון - נוהל מבא"ת הגשת תכניות באופן מקוון ("תכנון זמין")

ייעוץ משפטי אישי וחסוי

יעוץ משפטי אישי ודיסקרטי

בן פישר, עו"ד ונוטריון

פורסם ביום 15/4/2019

מינהל התכנון - נוהל מבא"ת הגשת תכניות באופן מקוון ("תכנון זמין")

נוהל "מבא"ת (מבנה אחיד לתכניות) 2006" הוא נוהל אחיד וכלל-ארצי להגשת תכניות, שנועד לענות על שלושה צרכים: יצירת שפה תכנונית אחידה בין כל עורכי התכניות בישראל, מחשוב מערכת הגשת התכניות והטיפול בהן, ושיפור רמת התכניות כך שתעמודנה בדרישות התכנוניות והמשפטיות.

 

​מטרת נוהל מבא"ת אינה לתכנן, אלא ליצוק עקרונותיה של תכנית שכבר גובשה אל תוך תבנית מסודרת ואחידה של עיצוב, שפה ולוחות זמנים. לפיכך יש לראות בנוהל מבא"ת כלי שירותי מעיקרו, המציע פתרונות מבלי לכפות עצמו על התכנון. המערכת המקוונת מסייעת לעורך התוכנית בתרגום כוונותיו לשפת המבא"ת, תוך שהיא ממזערת ככל הניתן את מרווח הפרשנות בין נתוני המקור לבין התוצר שהתקבל.

 

​בתחילת 2006 נכנס לתוקף השלב הראשון של נוהל מבא"ת. במסגרת זו נקבע דֹפֶס אחיד לכל התכניות, נקבעו כללים ליצירת תבנית אחידה עבור הוראות התכנית, ונקבעו צבעים וסימונים אחידים עבור תשריט התכנית. החזון הרעיוני התפתח לכדי מציאות ממשית, ושפת המבא"ת הפכה תוך שנים ספורות לשפה תכנונית שגורה, פשוטה ומובנת, הן עבור קהל העוסקים בתכנון והן עבור האזרח הפשוט.

 

​במהלך שנת 2011 החלה העבודה על השלב השני של נוהל מבא"ת - השלב המקוון ("תכנון זמין"). בשלב זה הוכנסו המחוזות לתהליך המקוון, בו מועברות התכניות בקבצים ממוחשבים ובאופן מקוון למוסדות התכנון, ותהליכי ההגשה, ההפקדה והאישור נעשים באופן ממוחשב. במקביל נעשה ניסיון למזער ככל הניתן את השימוש בנייר, ולחזק מאד את היבטי המחשוב, המעקב והבקרה של הגשת התכניות.

 

​ההגשה המקוונת הביאה לשיפור ניכר ביעילות ההליך התכנוני, כמו גם לשקיפותו ולנגישותו לציבור הרחב. במקביל, הוזנו נתוניה של כל תכנית מקוונת לתוך מאגר מידע עצום בהיקפו. מאגר מידע זה מאפשר פילוח נתונים ברמת אמינות גבוהה ובזמן-אמת, ומסייע בין היתר בניתוח תהליכים ובבקרת ביצועים.

 

​פרויקט הגשת תכניות מקוונת, שפותח ע"י אגף בכיר טכנולוגיות דיגיטאליות ומידע, זכה וזוכה לפרסים ולשבחים רבים. קהל המשתמשים צלח את המכשולים הכרוכים בנהלי העבודה חדשים, וככל שמתעוררים קשיים נמצא להם פתרון- בין היתר באמצעות פניה למרכז התמיכה למבא"ת, ובאמצעות פורום המבא"ת המקוון.

טבלת היעודים, ספריית הבלוקים, תבנית השובל לנספח ויתר קבצי העזר העדכניים לעריכת התכנית על פי נוהל מבא"ת מפורסמים וניתנים להורדה תחת הנושא: כלי עזר לעריכת תכנית

 קבצים להורדה

 להורדת כל הקבצים

 

לקט עדכוני נוהל מבא"ת 2017 ( 218.81 Kb )

הקדמה ( 489.02 Kb )

חלק א' - הנחיות לעריכת הוראות התכנית ( 598.33 Kb )

שמות ההוראות (עדכון סעיף 9.3 בחלק א' לנוהל) ( 57.87 Kb )

חלק ב- הנחיות לעריכת תשריט התכנית ( 1.04 Mb )

טבלת מבאת -PDF (עדכון סעיף 6 בחלק ב' לנוהל) ( 1.64 Mb )

תבנית שובל לנספח ( 531.03 Kb )

טבלאות יעודי קרקע לעריכת התשריט

טבלאות יעודי קרקע לעריכת התשריט ( 669.01 Kb )

טבלאות יעודי קרקע לעריכת התשריט - פורמט DXF ( 289.29 Kb )

טבלאות יעודי קרקע לעריכת התשריט - פורמט DWG ( 289.77 Kb )

*המידע כמפורסם באתר משרד המשפטים - מינהל התכנון / נהלים והנחיות 15/4/19.

לקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם משרדנו.

הערה:

כל המידע בעמוד זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד לשמש כייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג בשום מקרה ו/או כתחליף לייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג. אין להסתמך על האמור בעמוד זה מבלי להיוועץ קודם לכן בבעל מקצוע ו/או עורך דין מומחה העוסק בתחום וזאת טרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה בקשר עם האמור בעמוד זה ובאתר בכלל. תוכן העמוד והאתר וכל המידע הכלול בם מתאימים למועד כתיבת העמוד והאתר בלבד וסביר כי התאמת הנתונים ו/או המידע ו/או התוכן עשויים להשתנות מעת לעת.

בן פישר, עו"ד ונוטריון I חברות ועסקים I רשות המסים I תכנון ובניה I קבלנים l משפט מנהלי

 בן פישר עורך דין ונוטריון

ליווי משפטי לעסקים ולפרטיים

כותב המאמר: בן פישר, עו"ד ונוטריון

עו"ד בן פישר ייסד את פישר ושות' - משרד עורכי דין ונוטריון בשנת 2007 ומספק ללקוחותיו - עסקיים ופרטיים - שירותים במגוון תחומים משפטיים ובכלל זה משפט מסחרי, פלילי ואזרחי. בין היתר, המשרד פועל לספק ללקוחות המגזר העסקי, שירותים משפטיים שונים לפי צורך, תוך ליווי שוטף משלבי הקמה / תפעול, ניהול וחלילה פירוק ככל שנדרש.

המשרד פועל לספק ללקוחותיו ליווי, ייעוץ וייצוג בהליכים המתנהלים בפני הערכאות השונות ורשויות לסוגיהן במגוון תחומים, אזרחיים, פליליים ומנהליים, לרבות בקשר עם זכויות קנייניות, דיני נזיקין, ירושה, צוואה, חוזים, קניין, תכנון ובניה, תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך מקרקעין לפי סעיף 197 לחוק התו"ב, מקרקעין, תביעה לפיצויים בגין הפקעה - לפי פקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור), 1943, קניין רוחני - רישום סימני מסחר (מקומי ובין לאומי), ייצוג בפני מחלקת סימני המסחר ברשות הפטנטים, זכויות יוצרים, פטנטים ומדגמים, חוק איסור לשון הרע, פשיטת רגל, רשות המסים, מיסוי מקרקעין וכיוב'.    

טלפון ליצירת קשר: 03-6969809