Court House

ייעוץ משפטי אישי וחסוי

Thanks! Message sent.

יעוץ משפטי אישי ודיסקרטי

בן פישר, עו"ד ונוטריון

פורסם ביום 28/11/2019

פסיקה בבית המשפט העליון הנכבד

ברמ 1621/18 אטבליסמנט סמונד נ' הוועדה המקומית לתכנון ובניה שרונים (18 יוני, 2019)

ביהמ"ש העליון מאמץ את התקן שפרסמה מועצת שמאי המקרקעין ב-2009, בשאלת הכללתו של רכיב המע"מ בשומות מקרקעין, לצורך חיוב בהיטל השבחה. תקן זה מבחין בין שווקים שונים של רוכשים פוטנציאליים ולפיו: כאשר מדובר בשוק הפרטי, יש לכלול את רכיב המע"מ בשומת נכס המקרקעין; כאשר מדובר בשוק העוסקים, אין לכלול את רכיב המע"מ וכאשר מדובר בשוק "מעורב", המורכב מרוכשים פרטיים ועוסקים כאחד, כככלל, השומה שתינתן לא תכלול את רכיב המע"מ, אולם ניתן יהיה לחרוג מכך בשים לב למאפיינים המנויים בתקן (בעיקר שווי הנכס וגודלו הפיזי, רמת המורכבות הדרושה לצורך מימוש השימוש המיטבי בנכס, וסוג בעל הזכות בנכס).

עפ 7984/18 מדינת ישראל נ' פלוני (19 פברואר, 2019)

הנחיית פרקליט המדינה ונוהל המשטרה בנוגע להפעלת מדובבים בעת שהחשוד נתון במשמורת בגין עילה אחרת, הן ראיות המועילות להגנת המשיבים. באינטרס הציבורי אין כדי למנוע את חשיפת מרבית הוראות ההנחיה, אך יש בו כדי למנוע את חשיפת הנוהל המשטרתי שנועד ליישום ההנחיה. המפתח הוא איזון בין התועלת להגנה ומידתה, ובין העניין הציבורי שלא לגלותה.

בגץ 7344/17 פלוני נ' שר הפנים (12 דצמבר, 2018)

בג"ץ פסק כי, במקרה של אימוץ סגור יש לרשום את שני ההורים המאמצים בתעודת הלידה החדשה של המאומץ, כהוראת סעיף 20 לחוק מרשם האוכלוסין, וזאת ללא קשר לזהותם המגדרית או נטיותיהם המיניות. לפיכך, על המשיבים להנפיק לעותר 3, בנם המאומץ של העותרים 1-2, בני זוג מאותו המין, תעודת לידה חדשה, ולרשום בה את שמותיהם כהורי העותר 3. כך לגבי העותרים, וכך בכלל.

רעא 3196/18 אגודת מגן דוד אדום בישראל נ' פלונית (6 אוגוסט, 2018)​

אין להחיל את הסדר הארכת תקופת ההתיישנות לפי סעיף 18א לחוק ההתיישנות, בגין תקיפה מינית או התעללות שבוצעו בקטין, על צדדים אשר אינם נמנים על המעגל הפנימי של הפגיעה המינית. הארכת תקופת ההתיישנות גם על נתבעים מהמעגל השני, היא עניין למחוקק לענות בו.

עא 4302/16 עיריית ירושלים נ' פרידמן צבי (16 אפריל, 2018)

אין להחיל את הסדר הארכת תקופת ההתיישנות לפי סעיף 18א לחוק ההתיישנות, בגין תקיפה מינית או התעללות שבוצעו בקטין, על צדדים אשר אינם נמנים על המעגל הפנימי של הפגיעה המינית. הארכת תקופת ההתיישנות גם על נתבעים מהמעגל השני, היא עניין למחוקק לענות בו.

רעא 12/17 אפרים שריר נ' נירית זרעים בע"מ (28 מרץ, 2017)

פרסום תמונה שצילם המבקש על-ידי משיבה 1 כמודעה בעיתון, ללא ציון שמו כמי שצילם אותה, עולה כדי הפרת זכותו המוסרית של המבקש לייחוס היצירה על שמו. פגיעה בזכות המוסרית לייחוס מהוה הפרה של זכות לפי חוק זכות יוצרים, אשר יש לפסוק למבקש פיצוי בגינה. בנסיבות העניין סכום הפיצוי הועמד על הצד הנמוך, בסך של 1,800 ₪ בגין עצם ההפרה, נוכח אופי הפרסום והיעדר הנזק כשלעצמו.

לקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם משרדנו.

הערה:

כל המידע בעמוד זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד לשמש כייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג בשום מקרה ו/או כתחליף לייעוץ משפטי ו/או מקצועי ו/או אחר מכל מין וסוג. אין להסתמך על האמור בעמוד זה מבלי להיוועץ קודם לכן בבעל מקצוע ו/או עורך דין מומחה העוסק בתחום וזאת טרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה בקשר עם האמור בעמוד זה ובאתר בכלל. תוכן העמוד והאתר וכל המידע הכלול בם מתאימים למועד כתיבת העמוד והאתר בלבד וסביר כי התאמת הנתונים ו/או המידע ו/או התוכן עשויים להשתנות מעת לעת.

בן פישר, עו"ד ונוטריון I צוואה I ירושה I יפוי כח מתמשך I הסכם יחסי ממון I מקרקעין I תכנון ובניה I חברות ועסקים I רשות המסים I תכנון ובניה I קבלנים l משפט מנהלי

 בן פישר עורך דין ונוטריון

ליווי משפטי לעסקים ולפרטיים

כותב המאמר: בן פישר, עו"ד ונוטריון

עו"ד בן פישר ייסד את פישר ושות' - משרד עורכי דין ונוטריון בשנת 2007 ומספק ללקוחותיו - עסקיים ופרטיים - שירותים במגוון תחומים משפטיים ובכלל זה משפט מסחרי, פלילי ואזרחי. בין היתר, המשרד פועל לספק ללקוחות המגזר העסקי, שירותים משפטיים שונים לפי צורך, תוך ליווי שוטף משלבי הקמה / תפעול, ניהול וחלילה פירוק ככל שנדרש.

המשרד פועל לספק ללקוחותיו ליווי, ייעוץ וייצוג בהליכים המתנהלים בפני הערכאות השונות ורשויות לסוגיהן במגוון תחומים, אזרחיים, פליליים ומנהליים, לרבות בקשר עם זכויות קנייניות, דיני נזיקין, ירושה, צוואה, חוזים, קניין, תכנון ובניה, תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך מקרקעין לפי סעיף 197 לחוק התו"ב, מקרקעין, תביעה לפיצויים בגין הפקעה - לפי פקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור), 1943, קניין רוחני - רישום סימני מסחר (מקומי ובין לאומי), ייצוג בפני מחלקת סימני המסחר ברשות הפטנטים, זכויות יוצרים, פטנטים ומדגמים, חוק איסור לשון הרע, פשיטת רגל, רשות המסים, מיסוי מקרקעין וכיוב'.    

טלפון ליצירת קשר: 03-6969809